Orderstatus
Kontakta kundservice:
08-525 031 90

Att fånga ögonblicken med puls

Möt CEWE Photo Awards skandinaviska månadsvinnare, Nanco Hoogstad

Frilansfotografen Nanco Hoogstad utsågs till skandinavisk månadsvinnare i CEWE Photo Award i juni. Denna utmärkelse belönar hans förmåga att fånga de dramatiska ögonblick som vi vanligtvis bara hinner se med egna ögon. Hans historia börjar med fotografering som tillvalsämne i åttonde klass, medan han idag ofta befinner sig vid mållinjen eller på andra platser där man hör motorljud, ser lågor och upplever action.

Månadens skandinaviska vinnare i juni i CEWE Photo Award 2027: ”Play mode” Foto: Nanco Hoogstad

Bakom vinnarbilden: Ett samspel mellan människor, teknik och hundar

Bilden som deltar i CEWE Photo Award präglas av både närvaro och teknisk skicklighet. Den skapades under en workshop som anordnades av Stavanger Foto i samarbete med Canon och Pluto Djurbutik, där målet var att fånga hundar i rörelse i vattnet.

”Bland alla de duktiga fotografer som deltog lyckades jag och min Sony A9 III fånga detta ögonblick.”

Bilden utmärker sig genom Nancos förmåga att fånga en rörelse i ett livligt motiv, där det handlar om att trycka på avtryckaren på en bråkdel av en sekund.

Visa oss din version av världen

Delta i CEWE Photo Award med upp till 100 bilder senast den 31 maj 2027 och tävla om priser till ett sammanlagt värde av 250 000 euro.

Ett liv bakom sökaren

Nanco har varit intresserad av fotografering ända sedan tonåren. Det var inte bara undervisningen som väckte hans intresse, utan också möjligheten att arbeta i en lokal fotostudio. Detta lade grunden till ett livslångt förhållande till kameran.

”Allt som rör sig snabbt, gärna med motorljud, rök och eld, tycker jag är roligt och utmanande”, berättar Nanco. Det är då han trivs allra bäst – vid sidan av banan, redo att fånga ögonblicket precis när det inträffar. Som frilansfotograf har han specialiserat sig på sportfotografering och är fast klubbfotograf för både Sandnes HB och Sandnes ULF. Även Viking och lokala motorsportarrangemang får besök när tiden tillåter.

Ett kraftfullt ögonblick fullt av energi. Foto: Nanco Hoogstad

Upplevelser för livet

För Nanco är fotograferingen mer än bara en fritidssysselsättning: den har öppnat dörrar till några av sportens största arenor och höjdpunkter.

”Kameran har gett mig möjligheten att fotografera landslagsmatcher, nationella mästerskap, EM, VM-omgångar och andra stora sportevenemang.”

Några av hans allra bästa minnen är från fotoresor tillsammans med vänner och familj. Men han lyfter fram en personlig milstolpe som sticker ut: Fotograferingen av seriemästerskapet Viking förra året.

”Att få lov att dokumentera matchen och folkfesten kommer jag aldrig att glömma.”

Drömmen är att en dag få stå bakom kameran på själva Anfield och dokumentera Liverpool på hemmaplan.

Segerskrik och ren glädje hos Viking FK i Stavanger. Foto: Nanco Hoogstad

Fototips från en sportfotograf

Att ha kameran med sig – oavsett hur enkel den är – är enligt Nanco det första steget för att träna ögat och utveckla tekniken. Han anser att nyfikenhet är en viktig egenskap för att lära sig, och uppmanar nybörjare att leka och ha kul.

»Var nyfiken, ha kul och använd den kamera du har med dig. Det spelar ingen roll om det är en mobilkamera. Och till sist: tänk på kompositionen.«

Han betonar också vikten av att sortera bilder. När man försöker fånga situationer där millisekunder avgör allt krävs det att man experimenterar, vilket leder till att många bilder måste raderas. Nanco behåller bara ett fåtal bilder, och de bästa säljs eller publiceras på sociala medier.

Fotograf Nanco Hoogstad

Vinsten blir en bok i present till barnbarnet

Priset från CEWE Photo Award har också en nära och personlig betydelse för månadens vinnare. Nanco är snart klar med ett barnboksprojekt baserat på sina bilder av vilda ekorrar och vill använda bildpriset till att skapa en helt unik utgåva som present.

”Jag ska skapa en ’prototyp’ eller specialutgåva av boken som mitt yngsta barnbarn ska få på sin ettårsdag.”

Vi gratulerar Nanco till en välförtjänt seger och ser fram emot att få se fler av hans fantastiska bilder!

Kanske är du också intresserad av detta?

Nyhetsbrev med välkomstförmån

Prenumerera på nyhetsbrevet och få 20% på din första order
  • Kreativa tips och inspiration
  • Fototips och spännande produktnyheter
  • Roliga fototävlingar

Passa på att använda erbjudandet för att skapa vackra och personliga presenter - snabbt och smidigt!

Du kan när som helst avregistrera dig via länk i nyhetsbrevet. Du får värdekoden när du har registrerat dig för nyhetsbrevet. Koden kan användas på hela din första beställning av bildprodukter, men inte flera gånger. Koden kan inte användas på våra CEWE Fotostationer eller expressbilder. Grundpris och eventuellt porto tillkommer. Genom att registrera dig accepterar du vår integritetspolicy, som du kan läsa längst ner på sidan.

TACK!

Bekräfta din prenumeration i e-posten vi har skickat till dig*

Vi har skickat ett e-postmeddelande till dig där du behöver bekräfta din registrering.

När du har bekräftat din registrering skickar vi din välkomstkod

Du kan avsluta prenumerationen på vårt nyhetsbrev när du vill. För att göra det klickar du på länken för att avsluta prenumerationen längst ner i nyhetsbrevet, eller genom att logga in på ”Mitt konto” om du har eller skapar ett användarkonto hos oss.

Ursäkta!

Det uppstod tyvärr ett fel!

Det gick tyvärr inte att registrera dig för vårt nyhetsbrev, försök igen senare.